Možnosti trvalého označení VIN (identifikační čísla vozidla)

CO JE ČÍSLO VIN?

Na každém vyrobeném vozidle jsou jedinečné identifikační značky, které umožňují sledování a kontrolu kvality. Jednou z nejdůležitějších značek je VIN. Toto číslo vám může o autě hodně prozradit. Číslo uvádí zemi původu, výrobce, typ vozu, karosérii, modelový rok, závod, ve kterém byl vyroben, a sériové číslo. VIN je obvykle vidět na štítku na palubní desce na straně řidiče. VIN se však používá také v celém vozidle. Tyto značky jsou umístěny na firewallu, dveřích, motoru, čtvrťových panelech, sloupku řízení a rámu. Tyto značky musí být trvalé, čitelné a rychle aplikovatelné.

VIN nejen identifikuje vozidlo, ale zabraňuje krádeži a umožňuje sledovat historii vozu. Pomocí VIN pojišťovny hlásí nehody, výrobci svolávají problémy, spotřebitelé vyhledávají údaje o voze a prodejci stahují registrační a záruční informace, které budou toto VIN následovat po dobu životnosti vozidla.

Zatímco VIN se používají od roku 1954, v roce 1981 Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu požadoval, aby všechna motorová vozidla včetně přívěsů, mopedů a motocyklů měla VIN trvale připojena k vozidlu. Musí mít také stejný formát 17 znaků, aby byla zajištěna konzistence napříč všemi motorovými vozidly.

OZNAČENÍ VIN KÓDU MIKROÚDEREM

Existuje mnoho různých způsobů, jak tato čísla VIN označit. Tradičně se provádějí pomocí MIKROÚDERU. Tyto značicí systémy používají hrot a nějakou formu pohonu, jako je vzduch nebo elektromagnetický ventil. Hroty značí směrem k dílu a vytvářejí nápis pomocí bodů. Informace jsou odesílány do značicího stroje z automatického systému, který je dává značkovačům k označení. Široká řada mikroúderových systémů od Telesis nabízí mnoho různých způsobů, jak označit VIN na vozidlech, včetně stacionárních, ručních a robotických modelů. Patentovaná technologie létající hrot navíc umožňuje zařízení Telesis získat značku VIN nejvyšší kvality.

OZNAČENÍ VIN KÓDŮ RYTÍM

Rytí je další proces, který se obvykle používá. Rycí hrot může značit velmi kvalitní hlubokou značkou. Tyto KÓDY se provádějí pomocí rycího zařízení, které tažením hrotu ryje kód do materiálu. Protože rycí systémy netečkují, ale plynule táhnou hrot v potřebném směru, je tento způsob trvalého značení tišší a nevyžadují ochranu sluchu ve výrobním zařízení. Telesis nabízí rycí systém Telescribe speciálně navržený pro aplikaci hlubokých a přesných VIN kódů.

ZNAČENÍ VIN KÓDŮ LASERY

Někteří výrobci se rozhodli používat k označení svých dílů lasery. Lasery dokážou vytvářet kódy působivou rychlostí a tvrdost materiálu není limitující. Vzhledem k tomu, že laser používá ke značení světelný paprsek, není také nutné značený díl upínat. Laserový paprsek se může dostat i do oblasti, které mohou být se značicím hrotem nemožné. Lasery také umožňují vytváření log a grafiky. Se všemi různými typy laserů může výrobce označovat téměř jakýkoli povrch včetně litého hliníku, tvrzené oceli, titanu a plastů. Laserový značkovací systém Telesis Fiber Laser Marking System je k dispozici v modelech 30, 50 a 100 W a dokonale se hodí pro tento typ aplikace. Navíc náš patentovaný laserový systém s dvojitou hlavou může kombinovat dva 100W laserové značkovací systémy a vytvářet značky dvakrát rychleji pomocí jednoho řízení.

© Marksys s.r.o. All rights reserved.

Vyvořila digitální agentura Dapeshop s.r.o..