Časté dotazy

Pokud nenajdete odpovědi, zavolejte nám

Chtěli bychom laser pro značení našich dílů, jaký nám doporučíte?

Toto je častý dotaz. Nejvíce takovýchto dotazů většinou dostáváme po veletrhu, nějakém semináři nebo marketingové akci zástupců jiných výrobců.

Zákazník nabyde dojmu, že je laser nejmodernější značicí technologie, cenově velmi dostupná, a navíc se pro jeho potřeby značení perfektně hodí. Většinou je pak zklamaný, když mu vysvětlíme opak. Lasery udělaly za posledních pár let obrovský pokrok, Telesis investuje do vývoje laserové technologie značné prostředky. Ale to neznamená, že je vhodná na každou aplikaci.

Již při prvním telefonátu, kdy zjistíme základní požadavky na značení, můžeme buď laser doporučit nebo úplně vyloučit.  Naštěstí máme v nabídce všechny technologie na trvalé značení takže, když není na případnou aplikaci vhodný laser, doporučíme jinou technologii jako např. mikroúder, rycí systém nebo ražbu a ve výsledku je zákazník spokojený, protože pravděpodobně i ušetřil nemalé peníze na vstupní investici.

Jinak v zásadě platí tato doporučení:

  • Oceli – značení/gravírování, barevné kovy značení/gravírování, dobře popisovatelné plasty = Vláknové lasery, obecně platí větší výkon = větší rychlost
  • Velká část plastů, oceli – značení/gravírování, barevné kovy – značení/gravírování = Vanadátový laser
  • Těžko popisovatelné plasty, oceli – značení, barevné kovy – značení = EV4G (zelený laser)
  • Běžně nepopisovatelné plasty, oceli – značení = UVC a UVOne laser (ultrafialový)
  • Organické materiály, sklo, dřevo, papír = CO2 laser

Jaká je cena laseru od Vás?

U laserů někteří zástupci jiných výrobců nemají potřebné zázemí pro prodej takovéto technologie. Laserová technologie je mnohem složitější a vyžaduje daleko větší odborné, znalosti, a hlavně velmi silného a spolehlivého dodavatele.

Někteří zástupci jiných výrobců mění opakovaně svého hlavního dodavatele značících systémů.


Jak si mohu vytvořit silné zázemí firmy pro prodej strojů, když každých pár let měním značku výrobce?

Jak mohu pak zajistit zákazníkovi poprodejní support, náhradní díly, příslušenství, servis, když měním dodavatele pravidelně?

Někdy je cenově výhodnější pořídit i laser ze zahraničí. S tímto se setkáváme hlavně u nadnárodních společností, kdy se v mateřské firmě v jiné zemi s nějakým výrobcem laserů dohodne kontrakt na větší dodávku laserů a každá pobočka po celé Evropě se pak o tuto dodávku rozdělí. Výrobce této značky pak v ČR není a technik se ze zahraničí na servis nehrne anebo by přijel za takových podmínek, které se nevyplatí?

Otázka zní: Byl takový nákup opravdu výhodnější?

Vždy vysvětlujeme zákazníkům, že s laserem si pořizují hlavně i technickou podporu. Pokud pořídí laser zástupce jiných výrobců, který nemá zázemí, podporu čekat nemůžou. Pokud se na laseru vyskytne závada, znamená to výpadek výroby. Jelikož dbáme na technické znalosti našich techniků, zázemí firmy a nadstandardní skladové zásoby, tak v 99% jsme schopni vyřešit většinu problémů obratem.

Při výběru stroje sám radím zákazníkům, ať si porovnají konkurenční nabídky. Ať si sami ověří, který stroj jim bude nejvíce vyhovovat. V neposlední řadě má každá firma reference. Někteří zástupci jiných výrobců je zveřejňují, jiní naopak tají. Nesčetněkrát jsem domlouval prezentace našim novým potenciálním zákazníkům u našich stávajících zákazníků ve výrobě. Prezentace mnohé napoví, ale desetileté zkušenosti ve výrobě neukáží.


Další samozřejmou věcí je, co si zákazník pod pojmem laser představuje?

Laserem se může myslet verze OM = samostatná laserová hlava s řízením, bezpečnostní střída IV, nebo kompletní pracoviště s krytováním, zakládacími přípravky, karuselem, roboty, kamerami atd., bezpečnostní třída I. 

U verze laseru OM se pohybuje cena od 350.000 Kč a u kompletního pracoviště může být cena vlastního laseru pouze malá část oproti ceny ostatních komponentů.


Jaký mikroúder/mikrobod byste nám doporučili?

Také častý dotaz s jednoduchou odpovědí: „Doporučíme Vám takový, se kterým budete spojeni i po mnoha letech používání.“ V naší nabídce máme rozsáhlou nabídku pneumatických mikroúderů jednohrotových, dále pak řadu 10 typů vícehrotových mikroúderů a zároveň několik typů v základní elektromagnetické i bateriové verzi.

Pokud zákazník již při prvním kontaktu trvá na elektromagnetické verzi, tušíme, že se zástupci jiných výrobců se snažili ovlivnit zákazníka, protože nemají v nabídce jiný než elektromagnetický princip mikroúderů.

Pokud naopak požaduje pneumatický princip, je nám jasné, že už pátrá delší dobu nebo narazil na zástupce jiných výrobců, která buď nemá elektromagnetické mikroúdery nebo je neupřednostňuje. Anebo podstoupil prezentaci zástupce jiných výrobců a zjistil nedostatky a úskalí elektromagnetických mikroúderů.

Obvykle vysvětlíme a prakticky ukážeme zákazníkovi obrovský rozdíl mezi pneumatickými mikroúdery Telesis využívajícími principu pohybu hrotu VZDUCH/VZDUCH a ostatními, které využívají omezující princip s pružinkou (pohyb hrotu zajišťuje směrem dolů vzduch, zpátečním směrem pružina).  

Prezentaci našich pneumatickým mikroúderů Telesis provedeme buď v našem showroomu nebo u zákazníka, kdy si zákazník stroj prohlédne, náš technik stroj předvede a hlavní výhody a rozdíly vysvětlí. Málokdy se pak stává, že by zákazník stroj od nás nepořídil. Klikni na více informací o pneumatickém principu VZDUCH/VZDUCH

Po prezentaci a zaslání nabídky jsou časté reakce zákazníků: „Koukám na tu Vaši nabídku pneumatického mikroúderu a jste suverénně nejdražší. Ale co mám s vámi dělat? Váš stroj splňuje naše požadavky nejvíce, je nejuniverzálnější. To, co nám se strojem označil Váš technik, nám nebyla schopna označit konkurence ani náznakem. Kompromis kvůli méně vhodnému konkurenčnímu stroji kvůli částce 20.000 Kč dělat nebudu. Kdy nám můžete stroj dodat?“

Toto nás potěší po odvedené práci vždy.


Naše firma chce pořídit co nejmenší a co nejlevnější mikroúderový/mikrobodový systém, co nám nabídnete?

Tak toto zadání je vždy oříšek. Napadá mi srovnání, jako když zákazník potřebuje denně vozit 50km 20t písku a je pro něj nákladní auto moc drahé.

Nejmenší mikroúderové systémy zpravidla bývají často ve vyšší cenové relaci. Tolik mechanických součástek dostat do malého prostoru vyžaduje větší náklady na výrobu stroje než naopak do stroje, který může mít větší rozměry. Je potřeba si uvědomit, že i motory stejného výkonu v poloviční velikosti bývají násobně dražší atd.

Vždy potřebujeme zjistit, co zákazník potřebuje označit. Pokud chce značit stovky dílů denně, hluboko, přesně a nejlépe jak ve stojanové, tak i ruční verzi. Hledá se nejlevnější verze složitě.

Je potřeba zjistit zákazníkovu představu o ceně. Představa 50.000 Kč je v tomto případě nereálná a opravdu v takovém případě neumíme zákazníkovi nabídnout žádný stroj. Možná na trhu existuje v této relaci něco dovezené z asijského trhu, ale tímto zbožím se nezabýváme. Mezi zákazníky TELESIS patří všechny automobilky z celého světa, nemůžeme si dovolit kazit naše jméno firmy méně kvalitními stroji jen kvůli zisku.

Při částce okolo 100.000 Kč se už dá vybrat nějaký elektromagnetický systém (pokud se na konkrétní potřeby značení hodí) nebo můžeme nabídnout i nějaký i pneumatický z použitých strojů. Stává se, že nahrazujeme u zákazníků mikroúdery jinou technologií nebo měníme za výkonnější typ. Tím pádem máme prostor pro nabídku použitých strojů, repasovaných strojů, strojů z předváděcích akcí nebo veletrhů. Většinou se jedná o zánovní stroje nebo stroje s nízkým opotřebením. Pro aktuální nabídku sledujte náš web na odkazu použité stroje nebo telefonicky obchodní oddělení.


Zabýváme se výrobou různých výrobků a každý na každý výrobek dáváme unikátní výrobní štítek. Dosud jsme si nechávali štítky značit, ale jelikož chceme jít cestou vlastního značení, chceme se informovat jaké máme možnosti?

Obvykle toto řešíme, pokud dojde k nárůstu výroby nebo z důvodu problémů s kooperací. Problémy s kooperací nebývají jen u značení štítků, ale téměř u všech operací obecně.

Opět máme několik dotazů: velikost štítků, materiál štítků, množství atd.

Všechny naše nabízené technologie umí označit výrobní štítky. Nejlevněji vyjde ražba nebo strojní ražba. Ale tu nabízíme jen na opravdu malé, většinou občasné značení štítků. Pak značení mikroúderem, rycím systémem nebo laserem.

Pokud je objem značených štítků řekněme okolo 500ks za den, bohatě postačí elektromagnetický mikroúder. Nejčastěji dodáváme typ BenchMark320, popisovací pole 100x 150mm, výsuvné rameno. Data se dají importovat buď z nějakého nadřadicího systému, databáze nebo i z tabulkového formátu jako je např. MS Excel. Zakládání na štítky pak vyrábíme dle tvaru a velikosti a cenově se pohybujeme za kompletní dodávku někde okolo 130.000 Kč.

Rycí systém je o něco nákladnější. Zakládání musí být již mnohem pevnější. Hrot nekmitá, ale je tažen v ose X a Y a díl tlačí do stran. Značení je pohledově možná o něco hezčí, cenově se pohybujeme okolo 180.000 Kč

A poslední, asi nejvíce nákladná technologie na značení štítků je laser. S bezpečnostním krytováním, zakládacím přípravkem a příslušenstvím jsme na částce převyšující 500.000 Kč. S automatickým podavačem štítků se pohybujeme s cenou ještě výše. Na druhou stranu laser s automatickým podavačem dokáže označit i desetitisíce štítků za směnu.

Takže ano, možností je u tohoto požadavku více a vždy nabídku přizpůsobíme konkrétní potřebě zákazníka.


Nabízíte jen pneumatické mikroúdery nebo jen elektromagnetické mikroúdery? Od jakých výrobců?

Říkám si vždy, proč se na tohle zákazník ptá? Trvalo nám nějaký čas, než jsme vůbec pochopili smysl takových a podobných dotazů.

V České republice jsou zástupci jiných výrobců, kteří nabízejí většinou jen jeden princip mikroúderů. Z tohoto důvodu nemají možnost zákazníkovi nabídnout stroj, který je pro zákazníka opravdu výhodný, ale jsou nuceni své stroje upřednostňovat. Vždy říkám zákazníkům, ať jsou při výběru stroje opatrní a opravdu poptají více firem. Stroj s nejnižší pořizovací cenou obvykle nebývá nejlevnější.

Uvedu příklad: Zákazník si pořídil elektromagnetický stroj za 110.000 Kč, námi nabízený pneumatický za 160.000 Kč se mu zdál příliš drahý. Po roce zjistil, že stroj, který pořídil má již nějaké díly opotřebené a potřebuje téměř repasi. Repase vyšla na 60.000 Kč a další náklady ho jistě ještě čekají. Opravdu ušetřil?  


Proč jednoho hlavního dodavatele?

Nějakou dobu jsme přemýšleli, jestli je vhodné mít jen jednoho hlavního dodavatele všech technologií. Dnes s jistotou tvrdím, že ANO. Jsme hrdí na to, že můžeme zastupovat výrobce značicích systému TELESIS Technologies Inc. Jedná se o vůbec nejsilnějšího celosvětového výrobce značicích systémů.

Která jiná společnost dokáže sériově vyrábět tolik typů technologií, kdy každý stroj je určený pro jinou aplikaci?

Která jiná společnost vyvinula vlastní princip pohybu hrotu a navíc si ho dokázala patentovat tak, aby ho nikdy nikdo nemohl okopírovat?

Která jiná společnost investuje tak mnoho do vývoj při výrobě laserů, mikroúderů a rycích systémů?  Aplikační software MERLIN LS, který je bezkonkurenční a je dnes a denně zdokonalován programátory, kteří čekají na další odezvy a potřeba zákazníků?

TELESIS je celosvětově uznávaná jednička v oblasti technologií pro značení výrobků a dílů. Obrovský prodej v celé Americe, Asii, Evropě, ale i v Africe je toho důkazem. Nejen všechny japonské a korejské automobilové společnosti si tyto systémy v České a Slovenské republice oblíbily hlavně z důvodu spolehlivosti a neskutečné variabilitě.

Díky naším znalostem a obrovské podpoře TELESIS jsme dosáhli titulu „ NEJVĚTŠÍ EVROPSKÝ DISTRIBUTOR TELESIS v ČR a SR“ již po čtvrté v řadě. Čehož si velmi vážíme.


Chtěli bychom značit naše výrobky a potřebujeme poradit s výběrem vhodného stroje

Toto je asi nejčastější dotaz vůbec a vyžaduje opravdové znalosti z oboru. K tomu, abychom dokázali navrhnout správný stroj, musíme nejdříve vybrat vhodnou technologii. Tu vybereme obvykle již při prvním kontaktu se zákazníkem. Stačí znát odpovědi na pár základních dotazů.

Například pokud je zadání: „Potřebujeme značit ocelové výpalky číslem výkresu a sériovým číslem. Po značení se výpalky budou tryskat a dále lakovat vrstvou 150 µm barvy a požadujeme 100% čitelnost i po nalakování“.

  • Krok číslo 1 – výběr technologie

Na toto jdeme většinou vylučovací metodou. Z tohoto zadání je jasné, že se nebude jednat o laserovou technologii, rycí technologii ani ražbu, ale o mikroúderovou technologii. Níže v rychlosti vysvětlím proč:

Laser je optický stroj a optické stroje nejsou úplně vhodné do prostředí k vypalovacímu stroji bez speciálního krytování. (speciální krytování k laseru je pořizovací náklad převyšující 100.000 Kč). Dále je nutné zmínit, že vláknové lasery o vysokém výkonu (pořizovací cena v současné době i přes 800.000 Kč) jsou v současné době schopni vypálit hlubokou stopu i v relativně krátkém čase. Ale tuto stopu po otryskání dílů barva zakryje (zaleje). Nápis ve výsledku nebude čitelný. Provedli jsme již desítky takovýchto zkoušek a vždy se stejným výsledkem.

Rycí a vyškrabávací stroj neudělá do materiálu tak hlubokou stopu, která zaručí čitelnost po tryskání a barvě. Tato technologie má své výhody jinde, ale to určitě zmíníme až v dalším článku.

Ražba a razicí stroje. Sériové číslo je řešitelné pomocí číslovaček. Číslo výkresu bývá obvykle konstantní. V tomto případě se jedná o značení cca 15 znaků velikosti minimálně 5mm. Rovněž úderové razicí stroje na takovéto zadání jsou slabé, životnost razníků by byla malá, náklady na spotřební materiál vysoké. (Kombinace speciální číslovačky, nejsilnějšího razicího stroje a ostatního příslušenství představují vstupní investici za více než 150.000 Kč).

Naopak toto zadání 100% splňuje mikroúderová technologie

  • Krok číslo 2 – výběr správného mikroúderového systému

Základní elektromagnetickou řadu můžeme rovnou vyloučit. Elektromagnetické mikroúdery jsou příliš slabé na značení potřebné hloubky. Elektromagnet není schopen dlouhodobě pohybovat s tak masivním hrotem bez přehřívání. A když zástupci jiných výrobců tvrdí, že jejich elektromagnetické mikroúdery se nepřehřívají, tak nemají pravdu. Většina konkurence totiž používá ve svých elektromagnetických mikroúderech pojistky proti přehřátí a když se elektromagnet zatíží a přehřeje, stroj se vypne do nouzového režimu a není schopen další práce bez opětovného vychladnutí.

S tímto tvrzením zástupců jiných výrobců se u zákazníků setkáváme velmi často.

Vysvětlím na několika případech z praxe:

Jako jeden z příkladů mohu uvézt třeba firmu DELTA METAL s.r.o. z Rohatce. V roce 2020 se na nás obrátili s požadavkem na hluboké značení trubkových dílů. Měli na zkoušku konkurenční elektromagnetický mikroúder (nebudu zmiňovat značku, ale jedná se o žlutý mikroúder francouzské výroby), který po označení několika desítek kusů vyhlásil poruchu přehřátí stroje. Po ochlazení elektromagnetu opět stroj označil několik desítek kusů a takto se situace opakovala. Po reklamování tohoto stroje navštívil tuto firmu i zástupce konkurenční francouzské společnosti, který doporučil vypojit tepelnou pojistku. Samozřejmě jednatel společnosti pan Súkup tento postup zamítl a stroj vrátil. Na nás se obrátil z důvodu, že stejné výrobky dlouhodobě značíme ve firmě Filák s.r.o., kde naše systémy pan Súkup viděl a spolehlivost našich strojů si tak ověřil. Svoje výrobky značí naším pneumatickým mikroúderem TELESIS řady TMP1700/470. Značit může 24 hodin denně bez jediného výpadku.

Elektromagnetické systémy úplně nezatracujeme, nabízíme je v naší základní řadě také. Určitě mají u některých aplikací své výhody, ale pro hluboké značení vhodné opravdu nejsou.

Další příklad uvedu například VÍTKOVICE STEEL, a.s. z Ostravy. Tato firma má od nás asi od roku 2012 několik pneumatických mikroúderových systémů TELESIS řady TMP1700. Značí přesné DATAMATRIX kódy a speciální znaky ve velmi nečistém prostředí. Naše stroje značí v tomto provoze bez problémů. Na některých ostatních linkách používají i konkurenční elektromagnetické mikroúdery (rovněž žluté barvy francouzské výroby). Tyto stroje v takovém prostředí nemají dlouhou životnost, často se mění kus za kus. Náklady na provoz takové linky jsou velmi vysoké. A i když zástupce jiných výrobců tvrdí, že jejich elektromagnetické mikroúdery jsou oproti pneumatickým mikroúderům ve všech směrech výhodnější, doupravila své elektromagnetické mikroúdery tím, že do nich přivedla vzduch. Nepohání svůj hrot sice vzduchem, ale snažila se zmírnit poruchovost tím, že přetlakem tlakového vzduchu svůj stroj chladí a čistí. Nevím, co si o této inovaci mám myslet .…..

Když jsme u té Ostravy, tak i Třinecké železárny, a. s., VT – Válcovna trub. Dlouhou dobu značili své výrobky elektromagnetickými mikroúdery. Naše konkurence jim dodala spousty mikroúderů elektromagnetického principu pro značení válcovaných trubek. Podotýkám, že se tentokrát jednalo o jinou francouzskou konkurenci. Jejich stroje nejsou žluté barvy, nýbrž červené.

Vedoucí oprav s vedoucím investic po delší debatě usoudili, že není možné provádět servis každý měsíc na mikroúderech, ohrožovat tím výrobu a zvyšovat náklady na provoz. A i když tato naše konkurence sídlí od Ostravy kousek, obrátili se na nás. Při prezentaci našich systémů už bylo zřejmé, že další elektromagnetický mikroúder do svého provozu pravděpodobně nepořídí.

Nyní dodáváme do Třinecké železárny, a. s., VT – Válcovna trub od roku 2008. Spolehlivě u nich pracují desítky našich systémů, převážně řady TELESIS TMP3200/470 a TELESIS TMP1700/470. Provádíme pravidelné servisní prohlídky 1x ročně a během roku se žádná závada většinou nevyskytne. Naše stroje tam pracují bezporuchově ve všech provozech.

Podobných zkušeností máme nespočet………

 Z výše uvedených zkušeností nyní již víme, že zadání bude nejvíce vyhovovat pneumatický mikroúder na principu VZDUCH/VZDUCH bez pružinek. Proč tento princip? Klikni zde pro více informací o principu VZDUCH/VZDUCH

Zbývá zjistit požadovanou velikost popisovacího pole. (jak veliký nápis ve výsledku bude) A dle popisovacího pole máme konkrétní stroj téměř vybraný.

Vždy doporučuji i takovéto aplikace udělat vzorky. Zákazník nám pošle nějaký kus materiálu, my ho u nás označíme a spolu s reportem zašleme zpět. Zákazník díl otryská, nalakuje a sám uvidí výsledek. Může následovat i prezentace zařízení přímo u zákazníka, kde odprezentujeme možné příslušenství (přenosný kufr, různé opěrné brýle, magnety, úpravy ručních držáků, ochranné doplňky, možnosti instalace do výrobních automatických linek atd.). Po výběru příslušenství zpracujeme nabídku a po objednávce přijede náš technik stroj nainstalovat, zaškolíme obsluhu a uvedeme stroj do provozu. Technická podpora po celou životnost stroje je pak zdarma.

Jak jednoduché, že? Nebojte se nás poptat, drtivou většinu aplikací umíme řešit okamžitě na základě dlouholetých zkušeností.

Nechte se přesvědčit o naší dobré pověsti.
Vždy pro vás najdeme vhodné řešení.

    Napište nám

    Vyplňte prosím tento krátký formulář - ozveme se Vám nejbližší pracovní den.


      Zavoláme Vám

      Spěcháte? Napište nám na sebe kontakt. Ozveme se Vám hned jak to bude možné. Nebo nám zavolejte na 379 778 541

      © Marksys s.r.o. All rights reserved.

      Vyvořila digitální agentura Dapeshop s.r.o..